muzyka medytacyjnaJeśli chciałbyś napisać samemu skrypt do medytacji prowadzonej, aby przeczytać go ukochanej osobie czy przyjacielowi, by stworzyć medytacje prowadzona pod postacią pliku mp3 czy płyty CD, to ten artykuł jest przeznaczony właśnie dla Ciebie.

W dalszej części przeczytasz moje objaśnienia jak napisać skrypt medytacji prowadzonej, który będzie prawdziwie inspirujący. Wymieniam również najczęściej popełniane błędy podczas medytacji prowadzonej oraz sposoby by tego uniknąć. Opowiem Ci jak napisać skrypt do medytacji, który będzie miał głębokie symboliczne znaczenie i wyjaśnię jak wzmocnić napisaną medytacje przy użyciu muzyki i efektów dźwiękowych.

Zaczynamy…

 

Najpierw szczerość

Zanim usiądziesz by napisać prowadzoną medytację, zastanów się chwilę nad jej celem i potencjałem, jaki będzie miała w leczeniu i inspirowaniu Ciebie oraz innych. Mając to na uwadze wyraź silną intencje, aby Twoje umiejętności kreacji podczas pisania zostały pokierowane tak, aby służyło to najwyższemu dobru komukolwiek, kto jej doświadczy.

Ten prosty akt nasyci Twoją pracę większym poczuciem spójności i pomoże Ci skupić się na zadaniu leżącym przed Tobą.

 

relaksacja

Wprowadź umysł we właściwy stan

Masz przygotowany długopis i papier lub siedzisz naprzeciwko komputera gotowy by pisać? Poczekaj chwilkę… jest jeszcze jedno do zrobienia zanim zaczniesz. Teraz jest czas na to, by samemu rozpocząć medytację lub wykonać jakieś inne czynności relaksacyjne. Dlaczego? Bo bardzo ważnym jest byś sam był w mocno zrelaksowanym stanie zanim zaczniesz pisać swój własny skrypt medytacyjny.

Jeśli będziesz bardzo zrelaksowany dużo łatwiej będzie Ci zwizualizować to, o czym będziesz pisać. Musisz umieć się zagłębić wizualnie i emocjonalnie w tym, o czym piszesz. Pamiętaj, medytacja prowadzona to nie tylko ćwiczenie intelektualne, ale i empiryczne. Zrób wszystko by doświadczyć tego, o czym piszesz pisząc.

Zorientujesz się, ze Twój stan umysłu będzie wpływał na styl i dobór słów podczas pisania. Jeśli poświecisz czas na to by zwolnić i zrelaksować się zanim zaczniesz pisać, to bardziej prawdopodobne jest, ze skończysz ze skryptem, z którym Twoi słuchacze będą się mogli utożsamić.

 

Zaplanuj swój skrypt

Rożni ludzie wyznaczają sobie inne cele podczas pisania skryptu medytacji prowadzonej. Jedni lubią sobie wszystko zaplanować z wyprzedzeniem zaczynając od wypunktowania wszystkich elementów, które chcą opisać w swojej medytacji. Potem zaczynają pisanie skryptu krok po kroku zgodnie z wyznaczonymi punktami.

Inni wola wprowadzić się w stan głębokiego relaksu, aby skrypt medytacyjny przepłynął przez nich jednym tchem.

Osobiście, pozwalam by mój skrypt medytacyjny stopniowo formował się w mojej głowie przez kilka dni, a nawet tygodni zanim spiszę go na papier. Podczas codziennej medytacji powtarzam wizualizacje mojego skryptu medytacyjnego i notuje w myślach każdy znaczący symbol lub zdarzenie, które się pojawia. Stopniowo cała podróż rozwija się w moim umyśle do momentu, w którym mogę napisać cały skrypt od samego początku bez potrzeby odnoszenia się do jakichkolwiek notatek.

Każdy jest inny, wiec sposób podejścia do tego zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Pisząc skrypt medytacji prowadzonej, najważniejszym jest by był on inspirujący.

 

OGÓLNA STRUKTURA TWOJEGO SKRYPTU MEDYTACJI PROWADZONEJ

Zanim wyjaśnię jak skonstruować Twój skrypt medytacji prowadzonej, chciałbym zaznaczyć, by wskazówki traktować raczej ogólnikowo, abyś nie czuł się ograniczany przez zasady, które wymieniam, tylko przez nie prowadzony.

I chociaż instrukcje, które za chwilę przeczytasz są bardzo konkretne i sekwencyjne, nie ma bezwzględnych zasad, jeśli chodzi o pisanie skryptu medytacji prowadzonej. Wiec nie bój się pominąć którejkolwiek z instrukcji, która nie pasuje do Twojej wizji skryptu medytacji.

 

Komfort

Daj słuchaczowi czas by przygotował się na medytację i ułożył wygodnie. Daj mu znać, czy wolisz by siedział czy przyjął pozycję leżącą. Być może masz jakieś sugestie dotyczące czasu i miejsca, w którym ta medytacja będzie wykonywana. Daj minutę lub dwie by ustanowić scenerię.

 

muzyka medytacyjnaZacznij ogólnym relaksem

Świetnym pomysłem jest zacząć medytację od poprowadzenia ćwiczeń relaksacyjnych. Spędź pięć do dziesięciu minut relaksując ciało i umysł prostymi wizualizacjami i/lub ćwiczeniami oddechowymi. Gdy już umysł i ciało słuchacza będą w stanie relaksu łatwiej mu będzie wyczarować obrazy w umyśle i będzie dużo bardziej otwarty na pozytywne sugestie zawarte w prowadzonej medytacji.

 

Użyj techniki odliczania

Odliczanie jest klasycznym „pogłębiaczem”- często używaną techniką hipnotyczną pomagającą ukołysać słuchacza do głębszego stanu świadomości. Typowe odliczanie może zawierać proste wizualizacje takie jak schodzenie po schodach czy zjeżdżanie windą w dół, podczas powolnego odliczania od 5 do 1, lub od 10 do 1.

Na przykład:

Gdy Twoje stopy dotykają pierwszego stopnia, fala błogiego spokoju przechodzi przez całe Twoje ciało.

Docierając do drugiego stopnia czujesz się spokojny i zrelaksowany.

Schodząc w dół trzeci raz prześlizgujesz się w głęboki stan relaksu.

Teraz robiąc czwarty krok czujesz się jeszcze bardziej zrelaksowany.

A teraz robisz piąty i ostatni krok. Czujesz się zupełnie bezpieczny i zrelaksowany.

 

A teraz kolejny przykład:

Odliczając od 10, będziesz czuł jak ześlizgujesz się głębiej i głębiej do stanu całkowitego relaksu.

10… 9… 8… Stajesz się bardziej i bardziej zrelaksowany… 7…. 6… 5…

Możesz użyć techniki odliczania podczas wstępnych ćwiczeń relaksacyjnych, samej medytacji lub jednego i drugiego.

 

Podróż

Teraz nadszedł czas zabrania słuchaczy w podróż. Zacznij od opisu otoczenia, jakiego chciałbyś żeby słuchacz doświadczył. Podczas tego opisu, postaraj się zaangażować zmysły słuchacza. Opisz, co może zobaczyć, powąchać, usłyszeć lub poczuć. Im bardziej słuchacz będzie potrafił połączyć swoje zmysły z opisywanym środowiskiem, tym głębiej będzie mógł zanurzyć się w tej podroży.

Stwórz doświadczenie, które będzie jednocześnie wizualne i dotykowe a podczas tego kontynuuj wzmacnianie relaksacji. Dobrą praktyką jest przypomnieć słuchaczowi by czuł się pewnie i bezpiecznie.

Bądź ostrożny, by nie przeciągać tego zbyt długo. Jeśli spędzisz za dużo czasu opisując szczegóły prowadzonej wizji medytacja może zacząć brzmieć zbyt przewlekle i skomplikowanie. Pamiętaj, że słuchacz jest zrelaksowany i jego wyobraźnia zacznie automatycznie uzupełniać braki w Twoich opisach. W każdym razie świetnym pomysłem jest dać słuchaczowi możliwość rozszerzenia sugerowanej wizji, wiec daj mu wolność tworzenia własnej naturalnie i na swój własny unikalny sposób.

W końcu to Twój skrypt, ale to ich medytacja!

 

Najlepsza rada do prowadzonej audio medytacji.

Jeśli tworzysz medytację prowadzoną na płytę CD lub plik mp3, która będzie zawierać muzykę lub/i dźwięki natury wtedy możesz znacznie spotęgować ogólne doświadczenie medytacyjne synchronizując muzykę i efekty dźwiękowe z opisywanymi wydarzeniami.

Na przykład, jeśli opisujesz plażę w swojej medytacji, dodaj dźwięki fal i morskich ptaków. Jeśli zagłębiasz się w podziemną jaskinię możesz zechcieć dodać pogłos (echo) do wypowiadanych przez siebie słów by dały wrażenie faktycznego przebywania w jaskini. Również, mogą być chwile, w których muzyka słabnie i odchodzi w tło oraz sytuacje, w których będzie w samym centrum uwagi.

Te specjalne kroki są tak naprawdę „wisienka na torcie”, nie są niezbędne, ale mogą wyraźnie ożywić Twoja medytację. Ja bardzo często tak robię tworząc nagranie prowadzonej medytacji i jest to wyjątkowo efektywne.

 

Symbolika podroży…

Czyli jak napisać medytacje prowadzoną o głębokim znaczeniu.

Kontynuując medytacje staraj się wprowadzić słuchacza w coraz głębszy i głębszy stan relaksu jednocześnie przeprowadzając go przez serię doświadczeń zharmonizowanych z założonym celem medytacji.

Do tego czasu słuchacz będzie w stanie zrelaksowanej świadomości medytacyjnej. W tym snie-podobnym stanie głębsze poziomy umysłu zaczynają wchodzić w grę. Nie tylko słuchacz będzie interpretował dosłowne znaczenie Twoich słów, ale symboliczne znaczenie obrazów i zdarzeń, które opisujesz będą miały wpływ na jego podświadomość.

W tym głębokim stanie wprowadzane symboliczne obrazy mogą być bardzo potężne.

Poniżej tylko jeden przykład symbolicznych obrazów…

Symbol tafli wody jest używany, jako reprezentacja energii emocjonalnej, ale tafla wody może przybrać wiele różnych form. Stawy, baseny, rzeki, oceany i wodospady, każdy reprezentuje energię emocjonalną w inny sposób. Do dalszego znaczenia przyczynia się, jakość wody i sposób, w jaki się ona zachowuje. Czy jest spokojna? Czy jest czysta? Czy przepływa z jednego miejsca w drugie?

Zastanów się wiec, jakie obrazy chciałbyś namalować w umyśle słuchacza. Jakie obrazy uzdrawiają? Jakie miejsca symbolizują pokój umysłu? Jakie przedmioty reprezentują jasność, miłość, czy wolność? Rozważ konkretny cel swojej medytacji prowadzonej a później wprowadź symbole, które będą go reprezentować i nadadzą głębszego znaczenia podroży.

Medytacja prowadzona może być bardzo potężnym narzędziem relaksacji, leczenia i osobistego rozwoju, zawdzięczając cześć swojej mocy odpowiednio dobranym symbolom. Jeśli prowadzisz słuchacza by zszedł w dół leśnej ścieżki lub przez drzwi, możesz go wprowadzić w głębokie, zapomniane części jego podświadomości. Być może użyjesz symbolu światła by zilustrować czystość i leczenie, być może przedstawisz jakieś konkretne zwierzę lub konkretny kolor.

Celem jest wykorzystanie obrazów w celu wytworzenia doświadczenia, które ma jednocześnie dosłowne jak i głęboko symboliczne znaczenie.

Możesz rozwinąć podstawowe zrozumienie symboli i ich znaczenia odnosząc się do dobrego Sennika.

Słowo przestrogi… jeśli użyjesz Sennika upewnij się ze zawiera on współczesne tłumaczenia symboli sennych. Niestety znaczna większość Senników jest nadal naszpikowana błędnymi i nieadekwatnymi interpretacjami.

 

Powrót

Podczas medytacji słuchacz będzie mocno odprężony i w stanie głębokiego relaksu. Powinien zostać sprowadzony do normalnego, rozbudzonego stanu świadomości delikatnie i stopniowo.

Jeśli Twoja prowadzona medytacja zawiera jakiegokolwiek rodzaju podróż to sposób wybudzania powinien zacząć się od sprowadzenia słuchacza do miejsca, w którym zaczął medytację. Niech wyobrazi sobie podróż powrotną, która rozgrywa się w miejscu, w którym się zaczęła. Czyniąc to upewnij się, że przeprowadzisz słuchacza z powrotem poprzez wszystkie odliczania, jakich użyłeś podczas medytacji.

Kiedy słuchacz powróci do punktu początkowego medytacji, powoli przywróć jego świadomość z powrotem do otaczającego go świata. Przypomnij mu o odczuwaniu własnego ciała i otoczenia. Daj czas na powrót na ziemię i powiedz mu, że może otworzyć oczy kiedy tylko będzie na to gotowy.

Alternatywnie, możesz zasugerować słuchaczowi by po prostu odpoczął/zasnął, jako końcowy element medytacji.

 

UNIKAJ PONIŻSZYCH CZĘSTYCH BŁĘDÓW

błędy

Błędy w medytacji prowadzonej mogą się pojawić, kiedy skrypt został napisany bez zastanowienia się jak będzie odbierany przez słuchacza w czasie rzeczywistym. Oto przykład takiego powszechnego błędu:

”Weź powolny, głęboki wdech i przytrzymaj go przez chwilę. Czujesz jak ciało się rozluźnia, gdy kojący tlen krąży w całym organizmie i zaczynasz się czuć bardziej i bardziej radosny z każdą mijającą chwilą. Teraz powolny wydech…”

To może wydać się w porządku na papierze, ale jeśli przeczytasz to wolno na głos zrozumiesz, że słuchacz podążając za Twoimi wskazówkami będzie wstrzymywał oddech zbyt długo. Żeby uniknąć takich błędów przeczytaj swoją medytację na głos i zobacz jak się rozkłada, gdy mówisz w normalnym tempie. Świetnym pomysłem jest również wypróbowanie swojej prowadzonej medytacji na kimś zanim przeczytasz ją na głos innym.

Powinieneś być również ostrożny, co do długości zdań. Słuchacz, który jest w mocno zrelaksowanym stanie będzie podążać za wprowadzanymi obrazami lepiej, jeśli będziesz dawkował je w mniejszych porcjach.  Jeśli będziesz nadmiernie opisowy lub mówić zbyt długo bez żadnej przerwy, wtedy słuchacz może zostać przeciążony próbując nadążyć za wszystkimi szczegółami, które prosisz by przyswoił.

Daj mu zdanie opisowe.
Daj chwilę, żeby wizja się uformowała.
Potem rusz do następnego zdania.

 

Dodanie muzyki

Muzyka może zbudować lub zniszczyć medytację. Powinieneś się poważnie zastanowić czy chcesz stworzyć wysokiej jakości muzyczną produkcję. Muzyka nie tylko dodaje piękna medytacji, pomaga zrelaksować słuchacza, ale również daje kojące tło do słowa mówionego. Dodaje również emocjonalnej głębi i nadaje ogólny nastrój podroży.

Jeśli planujesz nagranie płyty CD czy pliku mp3 z medytacją prowadzoną, weź pod uwagę, że muzyka jest zazwyczaj pierwszą rzeczą, jaka jest zauważana. Zła jakość podkładu zdegraduje wartość Twojej medytacji i wyłączy słuchacza, podczas gdy dobrej jakości podkład podszlifuje Twoja prezentacje i nada Ci wiarygodności jako instruktorowi.

Jako profesjonalny kompozytor muzyki często powtarzam: „Medytacja prowadzona bez dobrej muzyki jest jak wielkie malowidło bez ramy… cały obraz na tym cierpi”. Włożyłeś całe swoje serce i umysł w swój skrypt medytacyjny i jest on niepowtarzalnie Twój, więc zastanów się nad doborem muzyki, która będzie mu akompaniować.

 

Podsumowując

Pisząc swój skrypt medytacji prowadzonej trzymaj moje uwagi w głębi swojego umysłu, ale proszę, nie bierz ich tak dosłownie, jakby to były zasady. Każdy człowiek jest inny i każda medytacja prowadzona jest inna. Gdyby była pojedyncza idealna zasada jak pisać taki skrypt to wszyscy by jej używali i nie pozostało by ani odrobiny miejsca na własne kreatywne inspiracje.

 

Mając to na uwadze mam ostatnią radę…

Wprowadź własny charakterystyczny znak dla swojej medytacji prowadzonej. Bądź unikalnym sobą. Pozwól swojej osobowości przeświecać poprzez użyte słowa i sposób, w jaki je wypowiadasz. Jedne z najlepszych medytacji prowadzonych, jakie słyszałem były czytane przez ludzi, którzy mieli niespotykany sposób wyrażania siebie… niektórzy mogliby nazwać je nawet „dziwacznym”. Ja nazywam je „autentycznym” i „szczerym”. Nie musisz być w tym ostentacyjny, po prostu bądź sobą. Sięgaj po autentyczność w swojej medytacji prowadzonej a spodoba się to Twoim słuchaczom.

Źródło http://www.the-guided-meditation-site.com/
z angielskiego przetłumaczyła Miai